Gündem

VALİ ÜMİT’TEN 12 KASIM MESAJI

12 Kasım 1999'da Düzce merkezli meydana gelen depremin 19. yıldönümü dolayısıyla Bolu Valisi Ahmet Ümit bir mesaj yayımlayarak depremde hayatını kaybedenleri andı.

12 Kasım Depreminin 19. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Bolu Valisi Ahmet Ümit mesajında şu ifadelere yer verdi: “12 Kasım 1999 tarihinde Düzce merkezli olarak meydana gelen ve İlimizde de 48 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, 353 vatandaşımızın da yaralanmasına neden olan 7,2 şiddetindeki depremin bıraktığı acıyı ve hüznü 19 yıl sonra bu günde hafızalarımızda ve kalbimizin derinliklerinde aynı şekilde hissediyoruz.
Son yüz yıl içinde ülkemizde yaşanılan en büyük felaketlerden biri olan 12 Kasım Depremi sonrasında Devletimiz ve milletimiz birlik ve beraberlik içinde hareket ederek yaraların sarılması, Ülkemizin ve bölgemizin yeniden ayağa kaldırılması için olağanüstü bir gayret göstermiş ve yaralar sarılmıştır. Dünyanın en önemli deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunan Ülkemizde gelecekte de zaman zaman depremlerin yaşanabileceğini ve depremi engellemenin mümkün olmadığı gerçeğini kabul ederek, muhtemel bir deprem anında can kaybı olmadan ve mal kaybını da mümkün olan en az seviyeye indirecek şekilde gerekli hazırlıkları yapmamız ve önlemleri almamız, depremle birlikte yaşamayı öğrenmemiz bir zorunluluktur.
Bir doğa olayı olan depremin, standartlara uygun olmayan, kendi yaptığımız inşaatlar nedeniyle bir kez daha felakete dönüşmemesi için, başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere toplumun her kesimi, kısacası hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Bilimsel veriler ışığında çağın gerektirdiği tüm önlemleri almak, içinde yaşadığımız doğayı mümkün olduğunca doğru kullanmak zorundayız.
Devletimiz tarafından desteklenen Kentsel Dönüşüm Projesi sağlıklı, güvenli ve yaşanabilir alanları oluşturabilmemiz için çok önemli bir fırsat sunmaktadır. Kurumlarımızın ve sivil toplumun gayretleriyle toplumun tüm kesimlerinin bilinçlendirilmesi ve ilimizdeki tüm yapı stoklarının depreme dayanıklı hale getirilmesi hepimize düşen hayati bir görevdir.
12 Kasım depreminin yıldönümünde, öyle bir acının ilimizde, ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir