Gündem

VALİ BARUŞ’TAN SEBEN’DE YOĞUN MESAİ

Bolu Valisi Aydın Baruş, Seben ilçesinde vatandaşlar ve muhtarlarla buluşarak sıkıntılarını dinledi. İlçede esnafları ziyaret eden, ilçe pazarını gezen Vali Baruş, devam eden yol çalışmasını da inceledi.

Bolu Valisi Aydın Baruş bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Seben İlçesine gitti. Seben ilçesinde ilk olarak yapım ve iyileştirme çalışmalarına devam edilen Seben yolu Korucuk mevkiinde devam eden yol çalışmasını inceleyen Vali Baruş, Seben Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ ile yolun yapımını yapan firma yetkililerinden bilgiler aldı. Çalışmaların detaylarını ve bu yıl ne kadarlık kısmının biteceği ile ilgili bilgiler alan Vali Baruş, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşların daha az mağduriyet yaşaması için yapımı devam eden yolda servis yolu açılmasını ve bayram boyunca vatandaşların buradan gidebilmesi için çalışma yapılması talimatını verdi.
Vali Baruş ve beraberindeki heyetin bir diğer durağı ise yapımı bitme aşamasına gelen Kaymakamlık lojman oldu. Burada binayı inceleyen Vali Baruş çalışmalar ile ilgili İlçe Kaymakamı Günlü’den bilgiler aldı.

SEBEN KAYMAKAMLIĞI ZİYARETİ
Bolu Valisi Aydın Baruş, ilçedeki bir sonraki ziyaretini Seben Kaymakamlığı’na yaptı. Burada Vali Baruş’u ilçe protokolü, Kaymakamlık çalışanları ile muhtarlar karşıladı. Bir süre Seben Kaymakamı Günlü’den ilçedeki çalışmalar ile ilgili brifing alan Vali Baruş, daha sonra ise Kaymakamlık bahçesinde muhtarlarla sohbet etti.

ESNAFLAR GEZİLDİ
Vali Baruş, daha sonra İlçe Merkezinde bulunan iş yerlerini ziyaret ederek esnafa ‘Hayırlı işler’ diledi, vatandaşlarla da sohbet etti. İlçenin pazarının Çarşamba gününde yapılması ve köylerden inen vatandaşların da ilçe pazarına gelmesi nedeniyle bir hayli kalabalık olan ilçe pazarında vatandaşlarla buluşan Vali Baruş, onlarla sohbet etti, esnaflara işlerini sordu ve pazarı gezerek buluştuğu vatandaşların mübarek Kurban Bayramı’nı şimdiden kutladı.

YARIŞMADA DERECEYE GİRENLER VE KATILIMCILARA ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Vali Baruş ilçe ziyaretinde ayrıca yaz Kuran kurslarına gelen ve temel dini bilgiler ile 40 Hadis ezberleme yarışmasında dereceye giren öğrenciler için düzenlenen ödül törenine katıldı. Düzenlenen yarışmada 1’inci olan Eren Demirel, 2’inci olan Sema Nur Eker ve 3’üncü olan Sude Aslan ile yarışmaya katılan diğer katılımcılara ödülleri Bolu Valisi Aydın Baruş ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi. Yarışmada 1’înci olan Eren Demirel’e laptop, 2’inci olan Sema Nur Eker’e tablet ve 3’üncü olan Sude Aslan’a bisiklet hediye edildi. Diğer taraftan tün katılımcılara da çeşitli hediyeler verildi.

MUHTARLARLA TOPLANTI YAPILDI
Bolu Valisi Aydın Baruş, İlçe ziyaretinin devamında ise muhtarlarla bir araya geldi. İzzet Baysal Seben Meslek Yüksekokulu’nda, Seben Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ ile ilden gelen kurum müdürlerinin de yer aldığı buluşmanın açılışında konuşan Bolu Valisi Aydın Baruş, bugün muhtarlarla görüş alış verişinde bulunup, köylerinde, mahallelerinde önem verilmesi gereken konuları görüşmek ve muhtarlarla hasbihal etmek için bir araya geldiklerini ifade etti. Toplantıda ayrıca mahalle veya köylerdeki sorunları dinlemek için de bu toplantıyı düzenlediklerini ifade eden Vali Baruş, “Sorunlarınız varsa dinleyerek çözüm bulmak için bir araya geldik. Yapmış olduğunuz çalışmalardan, vatandaşlarımıza olan hizmetlerinizden dolayı sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Muhtarlarımız, vatandaşlarımızın ilk elden demokratik anlamda temsilcisi ve devletimizin de orada eli ve ayağıdır. Sizler vatandaşlarımızla devletimiz arasında sağlıklı bağların kurulmasında son derece önemli fonksiyon üstelenen kişilersiniz. Bu anlamda da sorumluluğunuzun kıymetini bilin. Çünkü bizim devletimiz her zaman vatandaşı ile iç içe, her zaman vatandaşın emrinde olduğunu hissettiren, onu görev bilen bir anlayışla hizmet ediyor. Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da muhtarlarımıza çok önemli bir değer atfediyor. Zaman zaman Külliyede sizlerle buluşuyor. Bu size verilen değerin en önemli göstergelerinden biri. Bu anlamda size verilen değer nispetinde sizler de görevleriniz layıkıyla yürütmeye çalışırsanız, vatandaşla iç içe olursanız, onların sorunlarında ellerinden tutarsanız size verilen görevin borcunu da ödemiş olursunuz. Sizlerden isteğimiz her zaman olduğunuz gibi vatandaşımızın her türlü derdinde bize yardımcı olmak, bize iletilmesini sağlamak, bizlerle birlikte çözüm üretmektir” dedi.

“DEVLETİMİZİN İMKANLARINDAN VATANDAŞLARIMIZI YARARLANDIRALIM”
Muhtaç olan vatandaşlarımızın devletin sağladığı sosyal yardım imkânlarından yararlandırılmasının da görevleri arasında olduğunu muhtarlara aktaran Vali Baruş, “Sizin birinci vazifeniz vatandaşımızın sağlıklı bir ortamda yaşamasını temin edilmesi noktasında elinizden geleni yapmak, sağlıklı içme suyu, ulaşım imkânlarının vatandaşımıza ulaşmasını sağlamak, güvenlik sorunu olduğunda da mutlaka güvenlik makamlarıyla gerekli irtibatı kurarak bunu iletmek, sağlık sorunu olan vatandaşlarımızın sağlık kurumlarına ulaşmasını temin etmek, onların elinden tutmaktır. Özellikle köylerde oturan yaşlı vatandaşlarımız bu kurumlara ulaşmada zorluk yaşayabiliyorlar. Bugün artık ulaştığımız noktada sağlık hizmetleri anlamında ülkemiz gerçekten gurur duyulacak bir durumdadır. Diğer taraftan sosyal yardımlar anlamında da sizin fonksiyonunuz son derece önemli. Devletimizin imkanları o kadar çok genişledi ki şu anda artık devletin tahsis etmiş olduğu yardımlardan muhtaç olup da yararlanmayan vatandaş sayısı çok enderdir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden giderek bu vatandaşlarımıza her türlü hizmetten istifade ettirme yükümlülüğümüz de var. Özellikle engelli, evde bakım, engelli bakım yardımı veya eşi ölen veya ayrı yaşan bireylerimiz ve çocuk sahibi kadınlarımız hem kendi hem de çocukları üzerinden yardım almaları noktasında sosyal desteklerimizden istifade ediyorlar. Eğitim yardımları, sağlık yardımları, yaşlı bakımı yardımları gibi birçok yardım konumuz var. Dolayısıyla devletimizin her türlü imkanı vatandaşımızın yanında. Bolu insanını, Seben insanını bu yardımlardan istifade ettirmemiz lazım. Burada bir muhtaç insanımız varsa ve istifade ettirmezsek bu hepimizin sorumluluğudur” ifadelerini kullandı.

MUHTARLAR İSTEK VE SIKINTILARINI BİLDİRDİ
Toplantıda, açılış konuşmasının ardından Seben Köy ve Mahalle Muhtarları tek tek söz alarak köy ve mahallelerinin sorun, istek ve önerilerini dile getirdiler. Muhtarların ardından söz alan kurum müdürleri muhtarların dile getirdikleri sorun, istek ve önerilerini değerlendirerek cevaplandırdılar ve kurumları ile ilgili bilgilendirmeler yaptılar.

VATANDAŞLARLA BULUŞULDU
Vali Baruş ve beraberindeki heyet daha sonra ise ilçe meydanında Seben’li vatandaşlarla buluştu. İlçe meydanındaki kahvenin bahçesinde vatandaşlarla bir araya gelen Vali Baruş, burada hem vatandaşlarla sohbet etti hem de sıkıntılarını dinledi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir