GündemÜniversiteden

KÜTÜPHANE SONUNDA AÇILDI, 2. KATIN TEMELİ ATILDI

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, 65. Hükümet Başbakanı, önceki dönem TBMM Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Program akabinde Hukuk Fakültesi Temel Atma ve Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi Açılış Törenleri yapıldı.

BAİBÜ Kongre ve Kültür Merkezi Bordo salonda gerçekleştirilen akademik yıl açılış törenine, 65. hükümet Başbakan ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Bolu Milletvekilleri Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Başdanışmanı Yüksel Coşkunyürek, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ömer Ersever, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, akademisyenler, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Türk Halk Müziği dinletisi yapıldı.
2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni açılış konuşmasını BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı yaptı. Rektörü Prof. Dr. Alişarlı sözlerine, “Öncelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanı ve milleti uğrunda canını feda etmiş tüm şehitlerimizi hassaten 15 Temmuz ve Barış Pınarı Harekâtı şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden tüm gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık ve afiyeler diliyorum. Ayrıca, üniversitemizin kurucusu büyük hayırsever merhum İzzet Baysal’ı bir kez daha şükranla yâd ediyorum” diyerek başladı. Rektörü Prof. Dr. Alişarlı konuşmasının devamında üniversitenin fiziki yapısı, akademik başarıları ve projeleri ile ilgili bilgiler aktardı. İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ise vakfın ve üniversitenin açılış hikayesini törene katılanlarla paylaştı.
YILDIRIM’A, BAİBÜ FAHRİ DOKTORA ÜNVANI VERİLDİ
Protokol konuşmalarının ardından 65. hükümet Başbakanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’a fahri doktora belgesi BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından takdim edildi.
65. hükümet Başbakanı Binali Yıldırım daha sonra, salondaki konuklara hitap etti. 2019-2020 Akademik Yılı’nın hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Binali Yıldırım; “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin 2019 – 2020 Akademik Yıl Açılışı dolayısıyla burada olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu vesile ile şahsıma tevdi edilen fahri doktora payesinden dolayı da üniversite Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve Senato Üyelerine şükranlarımı sunuyorum. Biz millet olarak tenkitte cömert takdirde cimriyiz. Ara ara bu tür taltifler hepimiz için daha fazlasını yapmak, ülkemiz ve milletimiz için güzel işlere imza atmak için güzel bir vesile oluyor. Bu nezaketinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum” dedi.
“BU MODEL TÜRKİYE’DE TEKTİR”
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin vakıf destekli devlet üniversitesi olmasına vurgu yapan ve bu modelin Türkiye’de tek olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bolu’nun güzel insanları ile bir araya gelmek bizim için çok güzel bir fırsat. İzzet Baysal Üniversitesinin esasında başka bir örneği yok. İki tür üniversite var biliyorsunuz. Bir vakıf üniversitesi, iki devlet üniversitesi. Bir üniversitenin devlete devredilmesi, vatandaş devlet işbirliği ile kurulan bir üniversite. Bu model tektir ve çok da başarılı bir model olarak karşımızdadır. 30 bini aşkın öğrencisi var, 16 fakültesi var, meslek yüksek okulları var, araştırma geliştirme uygulama merkezleri var. 2500 civarında akademik personel ve 2500’e yakın çalışanı ile beraber Türkiye’nin çeyrek asırlık bir üniversitesi unvanını taşıyor. Doğa içinde bir üniversite. Bolu her yönü ile güzel bir ilimiz, Bolu denince sükunet akla geliyor. Bolu deyince huzur akla geliyor. Bolu deyince doğa, yeşil ve Yedigöller akla geliyor. Bolu’nun bir özelliği daha var, Bolu işgale uğramayan nadir illerimizden bir tanesi. İstiklal Harbimizin kazanılması için Kurtuluş Mücadelemizi başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına lojistik destek yapmayı da ihmal etmemiş ve bağımsızlık mücadelemizde en büyük desteği vermiş illerimizden bir tanesi. Bu vesile ile kurtuluş mücadelemiz başta olmak üzere ülkemizin güvenliği, esenliği, huzuru ve geleceği için canını seve seve veren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize hayırlı ve güzel ömürler diliyoruz.” diye konuştu.
Daha sonra akademik yılın ilk dersini veren Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti; “20’inci yüzyıldan sonra, yani internetin hayatımıza girdiği andan itibaren aynen Köroğlu’nun dediği gibi delikli demir çıktı mertlik bozuldu. Yeni bir çağdayız. Yeni bir dönemdeyiz. Bu yeni dönemin adı dijital çağdır. Dijital çağ artık bizim bütün alışkanlıklarımızı değiştiren bir dönem. Bilgi, iletişim, internet bir sektör olmaktan çıktı bir hayat tarzına dönüştü. Bugün cep telefonu olmadan günlük hayatımızı idame ettiremez hale geldik. Bugün artık birbiriyle iletişim halinde olan 30 milyar nesne var. Nesnelerin interneti diye bir şey var. Akıllı cihazlar, sanal zeka, üç boyutlu planlama, yazıcılar, robot teknolojileri, blockchain denilen blok zincir teknolojisi var. Bu önümüzdeki kısa süre içerisinde bütün bilgi ve iletişimin ezberlerini kökten değiştirecek. Bugün internetin sahibi Amerika. Her türlü bilgi onun önünden geçerek gidiyor. Hoşuna gidenleri alıyor. Açık alan, herkesin orada olduğu, herkesin paylaştığı, herkesin iş yaptığı bir alana dönüşüyor. Gençler, 15 yıl içinde öğrendiğimiz, bildiğimiz bütün mesleklerin yarısı piyasadan kaybolacak. Yeni meslekler ortaya çıkacak. Bunun için şimdiden o günlere hazır olmamız lazım. Hocalarımızın da gençlerimizi yetiştirirken bu dijital çağın insanlığa getireceği fırsatları ve tehditleri en iyi şekilde gençlerimize anlatmalarını özellikle talep ediyorum” ifadelerini kullandı.
Yıldırım, dijital çağda ülkelerin ikiye ayrıldığını belirterek, “Dijital çağda önemli olan bilgi. Bilgiye sahip olan, bilgiyi kullanan ve bilgiyi katma değere dönüştüren ülkeler bir adım öne çıkacak. Yani dijital çağda ülkeler artık ikiye ayrılıyor. Online ülkeler ve offline ülkeler. Türkiye son 15 yılda yaptığı yatırımlarla dijital uçurumu ortadan kaldıran ve geniş bant internet erişiminde doğu ile batı, kuzeyle güney arasında farkı ortadan kaldıran bir yapıya ulaştık” şeklinde konuştu.
İlk dersin ardından Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesindeki profesörlere profesörlük belgeleri takdim edildi. Tören toplu fotoğraf çekilmesi ile sona erdi.
HUKUK FAKÜLTESİNİN TEMELİ ATILDI
Salon programının ardından İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılan BAİBÜ Hukuk Fakültesinin temeli atma töreni gerçekleştirildi. Temel atma töreninde konuşan 65. Hükümet Başbakanı Binali Yıldırım, BAİBÜ’nün 25 yıldır ayakta olan ve İzzet Baysal Vakfının ve devlet yatırımlarıyla büyümeye devam ettiğini dile getirerek, “ Üniversitemiz 35 bin öğrencisi ve 2 bine yakın öğretim görevlisi ile çalışıyor, büyüyor. Ayrıca bu fakültemiz için vasiyette bulunan İzzet Baysal’ın vasiyetini de yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu fakültemiz ve üniversitemizden yetişen evlatlarımızın ülkemize büyük katkıları olacağına inanıyor ve destekleri için İzzet Baysal Vakfı’na teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Yapılan konuşmanın ardından İzzet Baysal Vakfı’nın Bolu’ya kazandırdığı 145’inci eseri olan Hukuk Fakültesi’nin temel atma töreni gerçekleştirildi.
PROF. DR. FUAT SEZGİN KÜTÜPHANESİ AÇILDI
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde inşaatı tamamlanan ve geçtiğimiz günlerde hizmet vermeye başlayan Prof. Dr. Fuat Sezgin kütüphanesinin açılış töreni, Son Başbakan ve Önceki Dönem TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Bolu Valisi Ahmet Ümit ve diğer katılımcılarla açılışı yapıldı.
Açılış töreninden önce bir konuşma yapan Son Başbakan Binali Yıldırım, kütüphaneye Prof. Dr. Fuat Sezgin’in isminin verilmesini önemsediğini ifade etti. Sezgin’in ülkemizin yetiştirdiği müstesna isimlerden biri olduğunu söyleyen Yıldırım, şöyle konuştu, “Doğuşu neredeyse Cumhuriyetle eşittir. 1924 yılında Bitlis’te doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat fakültesini tamamlamıştır. O da 1960 ihtilalinden nasibini almış ve diğer öğretim üyeleri gibi hicret etmek başka ülkelere gitmek mecburiyetinde kalmıştır. Fuat Sezgin’in söylediği ve öğrencilere anlattığı o kadar güzel şeyler var ki, burada zamanımız el vermiyor. Gördüğünüz gibi Fuat Sezgin hoca bir deryadır. Fuat Sezgin, hakikaten İslam medeniyetine, bizim medeniyetimize bizim müktesebatımıza çok büyük hizmetler etti. Büyük eserleri arkasında bırakarak bu dünyadan diğer dünyaya intikal etti. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Onun ismini Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde yapılan bir kütüphanede yaşatmak, ona gösterilecek en güzel vefa duygusudur, en güzel anılardan biridir. Bu vesileyle değerli rektör hocama bu kütüphanenin hazırlanmasında emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Burada feyz alacak, araştırma yapacak, okuyacak, kendini geliştirecek gençlerimize de rabbimden başarılar diliyorum. Bu duygularla açılışı gerçekleştiriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.”
Yıldırım’ın konuşmasının ardından kurdele kesilerek Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi açıldı.
Buradaki programda ayrıca son Başbakan Binali Yıldırım ve Bolu Valisi Ahmet Ümit öğrencilerle kısa bir söyleşi gerçekleştirdi.
KAFETERYADA ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİLER
Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesinin açılışı sonrası 65. Hükümet Başbakanı Binali Yıldırım, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Milletvekilleri Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü ile birlikte üniversite içindeki kafeterya da öğrencilerle bir araya gelerek sohbet ettiler.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir