Gündem

HERKES ÖZCAN’A DESTEK BEKLERKEN O, YSK DERDİNDE

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, yaptığı yazılı açıklama ile Yüksek Seçim Kurulu'na(YSK) 7 maddelik öneride bulundu. Özcan'ın mültecilere yardımla alakalı talimatı sonrası gelen eleştirilere karşı CHP İl Yönetiminin Özcan'a destek açıklaması yapmak yerine YSK ile meşgul olması herkesi şaşırttı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, seçim vaadi olan mültecilere yardımın kesilmesi konusunda verdiği talimat, gerek yerel gerekse ulusal kamuoyunda iktidar partisi başta olmak üzere birçok siyasi, vakıf, dernek ve gazetecilerin tepkisini çekti. Ne Bolu’dan ne ulusal kamuoyunda öne çıkan isimlerden Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a hiçbir destek mesajı gelmezken Başkan Özcan sessizliğini dün gece sosyal paylaşım sitesi Twitterda bozdu. Özcan twitterda kendisini eleştiren AK Partili Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ve eski HDP Milletvekillerinden Sırrı Sakık’a sert cevaplar verdi. Belediye Başkan’ı Özcan’a gelen eleştirilerin dozu her geçen saat artarak devam ederken tüm gözler Cumhuriyet Halk Partisi’ne(CHP) çevrildi. Ancak konuyla ilgili olarak ne CHP Genel Merkezi ne de CHP İl Başkanlığı’ndan herhangi bir açıklama yapılmadı.
Özcan’a destek açıklaması yapması beklenen CHP İl Başkanı Kazım Karsu ise yazılı olarak yaptığı açıklama ile herkesi şaşırttı. Özcan’a destek olması beklenen Karsu gönderdiği açıklamada Tanju Özcan’a yer vermedi. Açıklamasında İstanbul’da halen netleşmeyen seçim sonuçlarını düşündüren Karsu Yüksek Seçim Kurulu’na(YSK) 7 maddelik bir çağrıda bulundu. Karsu çağrısında şu maddeleri sıraladı:
1-YSK yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır…
2-YSK seçimde kaybedenlerin, devletin gücünü kullanarak, ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır.
3-YSK, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır.
4-YSK, “ Demokrasi değil, Seçimsiz bir Türkiye” isteyen iktidar sahiplerine, dur demek zorundadır.
5-YSK, “ Hukukun üstünlüğü mü? Yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu?” Buna açık ve net cevap vermek zorundadır.
6-“YSK’da Hakimler mi var? Yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi?” Bunu demokrasiden yana kararlarıyla göstermek zorundadır…
7-Özetle, İktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak, demokrasiye karşı kurulan kumpası, YSK bozmak zorundadır… Bu YSK’nın tarihsel sorumluluğudur.

Belediye Başkanı Tanju Özcan’a hiçbir destek açıklaması yapılmaması birçok partili ve vatandaşlar tarafından tepki çekerken, birçok kişi Tanju Özcan’ın seçimi herkese rağmen kazandığı gibi yine tek başına herkese karşı koyduğu yorumları yaptı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir