GündemÜniversiteden

GENÇ TEMA ÜYELERİ ORYANTASYONDA BİR ARAYA GELDİ

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu 2018-2019 Akademik Faaliyet Yılı Kahvaltı ve Oryantasyon Programı Turizm Otelcilik Anadolu Meslek Lisesi’nde yapıldı.

Genç TEMA Topluluğu gönüllü üyelerinin katıldığı toplantı kahvaltı ile başlayıp TEMA Vakfı Faaliyetleri, Genç TEMA etkinliklerinin tanıtımı, etkili ekipler atölye çalışması, gönüllülük atölye çalışması, çocuklar ve doğa eğitimi oturumlarıyla devam etti. Genç TEMA Topluluğu Onursal Başkanı Mücahit Varlı etkinlikte yaptığı konuşmada, “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu’nun farklı fakültelerdeki öğrencileri bir araya getirerek birlikte böyle güzel bir buluşmayı gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Doğanın sahibi değil, sadece bir parçası olduğumuzun bilincinde olarak daha yaşanabilir bir çevre adına ailemizde yer aldığınız için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu bilincin yayılması ve geniş kitlelere kazandırılabilmesi konusunda genç arkadaşlarımızın desteği ve enerjisi bizim için çok önemlidir” dedi.
Genç TEMA Topluluğu Başkanı Aslıhan Aslan ise “Topluluğumuzun en büyük gücü her zaman gönüllüleri olmuştur. Sahip olduğu doğal varlıkları ile üniversitemiz ve Bolu’da sürdürülebilir yaşamı korumak üzere gönüllü öğrencilerimizle ile birlikte var gücümüzle çalışarak gönüllü sayımızı artırıp, doğa ve çevre konusunda en üst düzeyde katkı sağlayacağız. Bunun için de her zaman daha çok gönüllüye ihtiyacımız var. Üniversitedeki arkadaşlarımızı Genç TEMA gönüllüsü olmaya ve destek vermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

GENÇLERE GÖRE TEMA AİLE GİBİ
Barem tarafından 1262 TEMA Vakfı gönüllüsü ile CAWI (Bilgisayar Destekli Web Görüşmesi) yöntemiyle gerçekleştirilen ‘Gönüllülük Araştırması’na göre gönüllüler, TEMA Vakfı’nı temsil eden ilk beş özelliği; ‘başarılı’, ‘saygın’, ‘aile gibi’, ‘toplumun her kesimini kucaklayan’ ve ‘deneyimli’ olarak ifade ediyor. Araştırmaya katılan gençlerin %67’si ilk gönüllülük deneyimini TEMA Vakfı’nda gerçekleştirdiklerini belirtirken, %80’i TEMA Vakfı’nı tanımlarken ‘aile gibi’ kavramını kullanıyor. Çevre sorunlarıyla ilgili yürütülen çalışmalarda gençlerden önemli ölçüde destek gören TEMA Vakfı’nın gençler tarafından aile gibi görülmesi motive edici bir unsur olarak öne çıkıyor.

Toplantı süresince yapılan atölye çalışmaları ve genel değerlendirmeler sonuncunda genç TEMA gönüllüleri çocuklara ve gençlere rol model olmak, doğaya karşı sorumluluğunu yerine getirmiş olmak ve bunun verdiği huzur, doğa koruma konusunda aktif çalışmaların parçası olmak, doğa sorunlarının çözümünde dayanışma ruhunu hissetmek için gönüllü olduklarını vurguladılar.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir