Bolu'dan Haberler

GENÇ ÇİFTÇİLERE EĞİTİM BELGELERİ VERİLDİ

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şubesi tarafından Genç Çiftçi Projesi kapsamında 18 çiftçiye eğitim düzenlenerek belgeleri verildi.

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şubesi tarafından yürütülen Genç Çiftçi Projesi kapsamında eğitim belgesi olmayan 18 çiftçiye İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda eğitim düzenlenerek katılım belgeleri verildi. Genç çiftçilerin eğitimine İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Hasan Şen ve konu uzmanı şube personelleri katıldılar. Açılış konuşmasını yaparak proje hakkında bilgiler veren Şube Müdürü Hasan Şen, “Genç Çiftçi Hibe Desteklemeleri Projesi 3 yıllığına programlanmış bir projedir. 2016, 2017 ve 2018 yıllarında bu proje hayata geçirilerek toplamda Bolu iline 486 proje tamamı hibe olarak verilmiştir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, manda, arıcılık, kapama meyve bahçesi, örtü altı tesisi, kanatlı, mantarcılık, fide fidan ve süs bitkileri, ahududu yetiştiriciliği ve ipekböceği yetiştiriciliği projeleri hayata geçmiştir. Bu projenin amacı, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesidir. Bu nedenle projenin amacına uygun olarak çiftçilerin eğitiminin de olması gereklidir. Bu eğitim belgesini alarak projenin olmazsa olmaz şartlarından birini de yerine getirmiş olacaksınız” diye konuştu.
Açılış konuşması sonrası Ziraat Mühendisi Fatma Karabulut, Yem Bitkileri ve Korunga bitkisi hakkında bilgilendirme ve sunum yaptı. Ziraat Mühendisi Engin Şahin, Büyükbaş ve Küçükbaş hayvancılıkta bakım ve besleme, Veteriner Hekim Kamil Çağrı Baydaş ise hayvan hastalıkları hakkında bilgiler vererek, hayvan yetiştiriciliğinde karşılaşılabilecek problemlere yönelik açıklamalarda bulundu.
Eğitim toplantısına katılan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere Bakanlığımızın hayata geçirmiş olduğu proje ile ilimiz ve ülkemiz genç çiftçileri desteklenerek üretimi gençlerimizin yapması planlanmıştır. Bu çerçevede eğitim şartı da programa eklenerek bilinçli ve donanımlı üretim hedeflenmiştir. Genç çiftçilerimizin büyük bir bölümü eğitimlerini başarı ile tamamlamış olup çeşitli nedenlerden dolayı eğitimlerini alamamış olan genç çiftçilerimiz de bugün eğitimlerini tamamlayarak teknik konularda bilgi sahibi olmuştur. İlimiz ve ülkemiz üretimine artı bir ivme kazandıracak olan genç çiftçilerimizi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı. Eğitim programının ardından İl Müdürü İzzet Murat, Şube Müdürü Hasan Şen ve Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube personelleri genç çiftçilere katılım belgelerini verdi. Eğitim sonunda katılımcılara istekleri doğrultusunda eğitimlerin devam edebileceği belirtildi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir