Gündem

GELECEĞE NEFES OLDULAR

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Geleceğe Nefes Ol kampanyası kapsamında ilimiz Bolu'da binlerce fidan protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla toprakla buluşturuldu.

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri çerçevesinde, ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak ve toplumda çevre konusunda farkındalığını artırmak maksadıyla gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için ülke genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Geleceğe Nefes” seferberliği kapsamında 81 ilde 2023 noktada 11 milyon adet fidan toprakla buluştu. Bolu’da 67 farklı noktada düzenlenen etkinliklerle 111 bin 340 adet fidan toprakla buluşturuldu.
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bahçesinde düzenlenen fidan dikim etkinliğine, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Garnizon Komutan Vekili Piyade Kıdemli Albay Göksel Çaylı, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, kurum müdürleri, STK’lar, askeri erkân, öğrenciler, hükümlüler ve vatandaşlar katıldı.
Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için 81 ilde eş zamanlı ’11 milyon fidan dikimi’ etkinliği gerçekleştirildi. Türkiye’de “Milli Ağaçlandırma Günü” ilan edilen ve saat 11’i 11 geçe Türkiye’nin her yerinde fidanların toraklarla buluşturulduğu kampanya kapsamında;
Bolu’daki fidan dikim etkinliği Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bahçesinde büyük bir katılım ile gerçekleştirildi.
“BOLU’DA 111 BİN 340 FİDAN TOPRAKLA BULUŞUYOR”
Fidan Dikim etkinliğinde konuşan Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Türkiye genelinde 2023 noktada 11 milyon fidan toprakla buluşuyor. İlimizde de 67 noktada 111 bin 340 adet fidan toprakla buluşmuş olacak. Fidan dikmekle işimiz bitmiyor. Dikilen fidanlarımızın ve ormanlarımızın korunması gerekiyor. Bolu Dağ Fındığı’nın kökü ile Karadeniz Fındığının dallarını buluşturalım inşallah. Çünkü onda verim bunda güç, kuvvet var. İkisi beraber olduğu zaman çok daha verimli olacak. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu çok anlamlı teşvik ve yönlendirmeleri dolayısıyla şahsım ve tüm Bolulu hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum” dedi.
“BOLU DAĞ FINDIĞI İLE KATMA DEĞER ÜRETECEĞİZ”
11 Kasım’ın ağaçlandırma bayramı ilan edildiğini belirten Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Dikeceğimiz bu fidan Bolu dağ fındığı fidanı. İnşallah önümüzdeki dönemde Bolumuzun her yerine bu fındığın yetişmesine müsait alanlarda Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile vatandaşlarımıza diktireceğiz. Hem yöresel ürünümüzün gelişimini sağlayacağız hem de yöre insanımıza da katma değer üretmiş olacağız” dedi.
Konuşmaların ardından Bolu Valisi Ahmet Ümit, programa katılan protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bahçesine fidan dikerek 500 fidan toprakla buluşturulmuş oldu.
Bolu Adliyesi’nin bahçesine giderek hakim, savcı, Adliye personeli ve hükümlülerle birlikte 500 fidanı toprakla buluşturan Sayın Valimiz Ahmet Ümit ve beraberindeki heyet, Bolu Otobüs Terminali yanındaki araziye gittiler ve burada da Belediye personeliyle birlikte fidan dikerek 460 fidanı toprakla buluşturdular.
Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında İl genelinde; Karaçam, Sarıçam,Toros Sediri, Göknar, Kestane, Ceviz, Çınar, İğde, Ihlamur, Mezarlık Servisi, Mavi Servi, Kayın, Mavi Ladin, Batı Ladini, Kartopu, Taflan, Ebe Sarıçamı, Leylandi, Çit mazısı, Batı Mazısı, Gül, Y. Kiraz, Y. Akasya, Berberis, Kara servi, Dağ Akçaağacı, Akçaağaç, Süs Eriği, Dişbudak, Katalpa, Erguvan, Hatmi, Elvodi, Smaragd, Ortanca, Allumi, Türk Fındığı, Şimşir, Üvez, Biberiye, Yaban mersini, Kekik, yabani elma, Sabin Ardıcı, Altın Çanak, Kızılcık türlerinde 111 bin 340 adet fidan dikilerek toprakla buluşturulmuş oldu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir