Gündem

DOĞANAY: “SABOTAJ”, BAŞARAN: “FACİA”

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü töreninde CHP ve İYİ Parti'nin Atatürk Anıtına çelenk sunması sonrası AK Parti ve MHP İl Başkanlarından sert tepki geldi. AK Parti İl Başkanı Doğanay, yaşanan duruma "sabotaj" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 81. yıldönümü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de düzenlenen törenle anıldı. Atatürk Anıtında düzenlenen törene Bolu Valisi Ahmet Ümit, Garnizon Komutan Vekili Piyade Kıdemli Albay Göksel Çaylı, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Vali Yardımcısı Çağlayan Kaya, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ömer Ersever, Şehit yakınlarımız, Gazilerimiz, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.
Törende çelenklerin sunulmasına geçilince ilginç bir durum yaşandı. Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti İl Başkanlıkları Atatürk Anıtı’na çelenk sunarken, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlıklarının çelenk sunmaması dikkat çekti. Şaşırtan duruma AK Parti ve MHP İl Başkanları tören sonrasında açıklama getirdiler.
DOĞANAY: “BUNUN ADI SABOTAJDIR”
AK Parti İl Başkanı Doğanay çelenk konusu ile ilgili açıklamasında, “Öncelikle şunu net bir şekilde belirtmek istiyorum ki. Bugün tören alanında gerçekleşen programın bu şekilde olmasının sebebi şudur: Ben beş yıldır il başkanlıyım. Beş yıllık il başkanlığım döneminde hiçbir 10 Kasım töreninde siyasi partilerin çelenk koyma problemi olmadı. Ki buna Milliyetçi Hareket Partisi de dahildir, biz de hiçbir zaman koymadık. Konulmadığı için de Cumhuriyet Halk Partisi beş yıldır alternatif program düzenler. Niçin? ‘Biz çelenk koyamıyoruz’ diye alternatif program düzenler. Ve Valilik makamı eliyle bizlere bir bildiri geldi. Gelen bildiride programın akışı sunulup akışta da ‘çelenklerin konulması’ der. Mesele budur. Ben beş yıldır hiçbir programda çelenk koymadım siyasi parti olarak. Burada bu program yapılıyorsa öncelikle Valilik özel kalemi, bu işleri kim organize ediyorsa, bu işi orada kim yapıyorsa bu işin sorumlusu odur. ‘Siyasi partilerin çelenk koyması vardır’ diye gerek Milliyetçi Hareket Partisi gerekse AK Parti İl Başkanlığına, Cumhuriyet Halk Partisine, yani tüm siyasi partilerin hepsine doğru bir şekilde bilgisi verilir ve insanlar bu şekilde burada olmaz. Bir tarafta Milliyetçi Hareket Partisi çelenk koyamıyor, bir tarafta AK Parti İl Başkanı çelenk koyamıyor, Üniversite Rektörlüğü çelenk koyamıyor, Bolu Ticaret Ve Sanayi Odası çelenk koyamıyor… Gözüme çarpanları söylüyorum. Bolu Barosunun çelengi var, Cumhuriyet Başsavcılığının çelengi yok. Bu nasıl bir organizasyondur, bunu kim yapar, nasıl yapar? Milletin birliğe ve beraberliğe ihtiyacı olduğu anlarda, bu programın bu şekilde yapılması, bu şekilde milletin burada, tören alanında herkesin önünde mağdur edilmesi. Bunun adı sabotajdır. Bunu kim yapıyorsa net bir şekilde söylüyorum” dedi.
BAŞARAN: “BÖYLE BİR FACİA BİZLERİ MUTSUZ ETMİŞTİR”
Milliyetçi Hareket Partisi Cihan Başaran ise çelenk krizi ile ilgili olarak, “Çok uzun söyleyecek bir şey yok. Millet buna mutlaka vicdani olarak karar verecektir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ahrete intikalinin 81. yıldönümünde huzurlu bir şekilde anarken böyle bir facia yaşamamız bizleri çok mutsuz etmiştir. Çelenk koyma töreninde tek gördüğümüz sadece Cumhuriyet Halk Partisi ve onun alt kuruluşlarıdır. Bunun dışında çelenk koyabilecek veya koymuş kimseyi görmedik. Böyle bir protokolün bize haber verilmemesiyle ilgili, bu protokol eksikliğinin… Umarım bununla ilgili bir açıklama yapılacaktır. Failler kimse, suçlular kimse bununla ilgili kendileri hakkında soruşturma yapılacaktır” açıklamasında bulundu.
DOĞANAY: “BUNUN ALGISI ÇOK FARKLI YERLERE GİDER”
Yaşanan olay sonrası sinirlenen AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, Başaran’ın açıklaması sonrası konuşarak, “Şunu net bir şekilde söyleyelim bakınız, siyasi partilere program gelir. Programın başında da şu yazar: ‘Çelenklerin sunulması.’ Beş yıldır bize program bu şekilde gelir. Gelen programda burada Valilik makamı, Bolu Belediyesi ve Garnizon Komutanlığı çelengini koyar ve program biter. Buradaki durum; millet buraya çelenk koymaya çıktığı zaman bir taraf Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanına bakıyor, diyor ki ‘çelenk nerede?’ Bir taraf bana bakıyor AK Parti İl Başkanına, diyor ki ‘çelenk nerede ?’ Yani bunun algısı çok farklı noktalara gider” ifadelerini kullandı.
VALİLİK RESMİ AÇIKLAMA YAPMADI
Öte yandan yaşanan kriz sonrası AK Parti ve MHP İl Başkanlarının basına yansıyan açıklamalarına Bolu Vailiği’nden henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak Valilik sitesinde Atatürk’ü Anma Günü töreni ile ilgili yer verilen haberde çelenk koyulması ile ilgili mevzuata yer verilmesi dikkatlerden kaçmadı. Valilik sitesinde yer alan haber içeriğinde, “Atatürk’ü anma programında ‘Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’nin 2. Maddesinin 6. Fıkrası “Bayramların dışında anıtlara çelenk koymak isteyen kuruluş, kişi veya kişi toplulukları kırksekiz saat önceden mülki idare amirinden izin almak zorundadır. İzin alınmadan konulduğu görülen çelenkler, kolluk tarafından kaldırılır’ hükmü ve ‘İl Atatürk’ü Anma Komitesi’ Kararının I/4. Maddesi gereğince bu güne mahsus olması kaydıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunmak isteyen STK’lar da Anıta çelenklerini sundular” ifadelerine yer verildi.
BAŞLIKLAR ÜZERİNDEN ALGI
Ayrıca yaşanan kriz ilimiz yerel basını haricinde ulusal yayın yapan bazı internet sitelerinde Cumhur İttifakı ortağı AK Parti ve MHP üzerine bir algı kampanyası olarak yansıtılmaya başlandı. Ulusal yayın yapan bazı sitelerde yer alan haberlerin başlıklarında AK Parti ve MHP’nin bilerek çelenk koymadığı algısı yansıtıldı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir