Gündem

“BUGÜNE KADAR İŞE İADE EDİLEN BİR İŞÇİ DAHA YOKTUR”

Geçtiğimiz gün sitemizde yer verdiğimiz CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın Bolu Belediyesi’nden çıkartılan işçiler hakkında açıklamalarına HAK-İş Hizmet-İş’ten cevap geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, geçtiğimiz hafta ziyaret ettiği bir sendikada Bolu Belediyesi’nden çıkartılan işçiler hakkında açıklamalarda bulunmuş ve “Derdiniz bağcıyı dövmek değilse, derdiniz üzüm yemekse Bolu Belediyesinin kapısı açık, derhal o arkadaşlarımızı işe başlatacağız” demişti. Sitemizde yer verdiğimiz açıklamalar sonrasında HAK-İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet İş Sendikasından konuyla ilgili olarak cevap geldi.
“MÜZAKERE YOLLARI AÇIK TUTULMUŞ, GÖRÜŞME ÇAĞRILARIMIZ SÜREKLİ YİNELENMİŞTİR”
Hizmet İş’ten yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kamuoyunun da yakinen takip ettiği üzere, 31 Mart seçimleri sonrası CHP’ye geçen Bolu Belediyesi’nde işçilerin işten çıkarılması ve sendikal baskılara karşı Bolu Belediyesi önünde 24 Nisan 2019 tarihinde oturma eylemi başlatılarak, 26 Nisan 2019’da çadır kurulmuş; işçilerin işe iadesi yönündeki çağrılarımıza cevap verilmemesi üzerine, 11 Haziran 2019 tarihinde Bolu Belediyesi önünden Ankara’ya ‘Emek ve Adalet Yürüyüşü’ başlatılarak, eylem 22 Haziran 2019 tarihinde ve on ikinci gününde CHP Genel Merkezi önünde başarıyla tamamlanmıştır. 12 gün kararlılıkla devam ettirilen Emek ve Adalet Yürüyüşü ve bugün 63 gündür devam eden oturma eylemi süreci içerisinde müzakere yolları açık tutulmuş, görüşme çağrılarımız sürekli yinelenmiştir.”
“TARAFIMIZDAN KABUL EDİLMEMİŞTİR”
14 Mayıs’ta Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’la işten çıkartılan işçilerin işlerine alınması konusunun görüşüldüğünü belirten Hizmet İş açıklamasında ayrıca, “Söz konusu görüşmede işten atılan işçilerin işe iadesi ve sendikal baskılara son verilmesi talebimiz dile getirilmiştir. Sayın Özcan, ‘Eyleminizden vazgeçin, işçileri ilerleyen zamanlarda işe alacağım’ taahhüdünde bulunmuştur. Ancak bu öneri güven verici ve samimi bulunmadığından dolayı tarafımızdan kabul edilmemiştir” dedi.
“GERÇEĞİ BÜTÜNÜYLE YANSITMAMAKTADIR”
Belediye önünde başlatılan oturma eyleminin 32. gününde Genel Başkan Mahmut Arslan’ın Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulunduğunu ifade eden Hizmet İş Sendikası açıklamasının devamında şunları söyledi: “31 Mayıs 2019 tarihinde yine talebimiz üzerine Sayın Veli Ağbaba’nın da bulunduğu CHP heyetiyle HAK-İŞ İstanbul İl Temsilciliğinde bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Burada, işten atılan işçilerin işlerine iade edilmesi ve sendikal baskıların ortadan kaldırılması talebimiz kendilerine bir kez daha ifade edilmiştir. CHP heyetinin sadece 5 işçinin işe iadesini kabul edebilecekleri teklifi tarafımızdan kabul görmemiş, işten atılan bütün işçilerin işe iade edilmesi talebimiz yinelenmiştir. HAK-İŞ İstanbul İl Temsilciliğinde gerçekleştirilen görüşmede müzakerelere devam edilmesi yönünde karar alınmış, ancak daha sonra devam edilememiştir. Dolayısıyla Sayın Ağbaba’nın, söz konusu haberde yer alan ‘Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, daha önce işçilerle konuşmuş. ‘Bayramdan sonra hemen girişinizi başlatayım’ demiş. Bunu onlara söyledik, çok makul karşıladılar. Ama maalesef bir adım atılmadı’ şeklindeki sözleri gerçeği bütünüyle yansıtmamaktadır.”
“BUGÜNE KADAR İŞE İADE EDİLEN BİR İŞÇİ DAHA YOKTUR”
Veli Ağbaba’nın açıklamasında belirttiği teklifin kabul edilmemesinin mümkün olmadığının altını çizen Hizmet İş açıklamasının sonunda ise şu cümlelere yer verdi: “İşten atılan 97 işçiden sadece 5 işçinin işe iadesini önermişlerdir. Ki bu da kabul edilebilir bir durum değildir. Sayın Ağbaba’nın, ‘… Bolu Belediyesinin kapısı açık, derhal o arkadaşlarımızı işe başlatacağız. Eğer amacınız işçilerin hakkını korumaksa Bolu Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan’ın da oluruyla Genel Başkanımızın bilgisi ve talimatıyla bunu buradan ilan etmek istiyorum. Yürüyüş başlamadan önceki sözümüzde duruyoruz. Gelsinler Bolu Belediyesinde iş başı yapsınlar. Bu kadar’ şeklindeki sözleri, basit bir kelime oyunundan ibarettir; işten atılan 97 işçiyi değil, bunlar arasından sadece 5 işçiyi kapsamaktadır. Maalesef bu sözlerinde bile durmamışlardır. Ne bayramdan ne de Emek ve Adalet Yürüyüşü’müzden sonra, bugüne kadar işe iade edilen bir işçi daha yoktur.
Emek ve Adalet Yürüyüşü’müzün amacı, işten atılan üyelerimizin işe iadesi ve sendikal baskıların ortadan kaldırılmasıdır. Diğer taraftan, görüşme talepleri hep sendikamız tarafından yapılmıştır. Yani adım atan taraf hep sendikamız olmuştur. İşten atılan tüm işçilerin işe iadesi ve sendikal baskılara son verilmesi talebimizi tekrar yineliyor, Sayın Veli Ağbaba ve Bolu Belediye Başkanı Sayın Tanju Özcan’ı samimi davranmaya ediyoruz.”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir