Gündem

“BELEDİYE’NİN MALI DENİZ…”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, geçtiğimiz Cuma günü basın mensupları ile iftarda bir araya geldi. Düzenlenen iftarda açıklamalarda bulunan Tanju Özcan, seçimden bir gün önce yaşanan skandalı ve Bolu Belediyesinin toplam borcunu kamuoyuyla paylaştı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, basın mensuplarıyla düzenlenen iftar programında bir araya geldi. İftar programında basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Başkan Özcan, Bolu Belediyesi’nin toplam borcunu ve seçimden önce yaşanan bir skandalı kamuoyuyla paylaştı.
Kamuoyunda sıkça merak edilen bir soru haline gelen Bolu Belediyesinin borcuyla ilgili tartışmalara Belediye Başkanı Tanju Özcan son noktayı koydu. Başkan Özcan belediye borcuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Belediyenin borcu ne kadar? Bunu açıklamadınız diye sıkça sordunuz. Bunu açıklamamamızın tek sebebi bugüne kadar açıklanabilir olmaması. İlk geldiğimde Bolu Belediyesi’nin borçlarını arkadaşlarımızdan istedim. Bir kağıt geldi ve tahmin ettiğim kadar çıkmadı. Benim yaptığım diğer incelemelerde ise bildiğim borçların bu raporda olmadığını fark ettim. ‘Size verdiğimiz rakamda tahakkuk edilmeyenler var’ dediler. Seçimden önce yaptırılan birçok işin daha hak edişleri verilmediği için onlar borç hanesine girmemiş. Tabi seçim biter bitmez bütün hak edişler düzenlenince gördük ki borç, birkaç milyon lira artıyor. ‘Ne kadar olabilir?’ diye sorduğumda 50 milyon da 150 milyon da artabilir dediler. Kamuoyu da bilsin. Şu an borcumuz 461 milyon TL. Bunun yaklaşık 150 milyon TL’si İller Bankası’na, küçük bir kısmı kamu kuruluşlarına, kalanı ise esnaf ve müteahhitleri. Bunun 10 milyon TL’sini bugün itibari ile ödedik.”
“TRAFİK TESCİLLERİ OLMADIĞI HALDE…”
Belediye Başkanı Özcan açıklamalarının devamında ise, hem bir şirketinin ortağı hem de siyasi bir partide hala aktif görevde olan birinin seçimden önceki gün Belediyeye borcu karşılığında verdiği araçları anlattı. Başkan Özcan belirttiği şahsın borcu karşılığında Bolu Belediyesi’ne hurda değerindeki araçları 187 bin TL’ye sattığını söyleyerek, “Bir şirket vardı, atık toplama işlerini yapıyordu. Şu anda da sahibi diyebileceğimiz hakim ortağı bir siyasi partimizde aktif bir şekilde yönetici. Bıraktıysa bilmiyorum. Bu şirketin belediyemize borcu var, hala borcu var. Burada 6 tane araç fotoğrafı göstereceğim. Biz bu araçları 187 bin TL karşılığında 30 Mart günü kabul etmişiz. Borçtan düşeceğiz. Araçların durumları ortada. Bu araçların trafik tescilleri olmadığı halde belediye demirbaşına kaydetmişiz. Bu da yasaya aykırı. Peki tamam dedik. Bu araçları satalım dedik. Fiyat alalım dedik. 4 hurdacıdan fiyat aldık. En düşük 36 bin TL, en yüksek veren de 41 bin TL verdi. Maalesef hurdayı sağlam diye kakalamışlar. Bunu da son günlerde yapmışlar. Bolu Belediyesi’nin paralarının bu yerlere gitmesine izin vermeyeceğiz. Bunları da 42 bin TL verene satmaya da hazırız” diye konuştu.
BİRLİK ET VE ŞELALE PARK KONUSU
Başkan Özcan, belediye meclis toplantısında gündeme gelen Şelale Park, Mezbaha ve Birlik Et Satış Reyonu’nun bağlı olduğu kişinin faturalarını Bolu Belediyesi’ne ödettiği iddiası sonrası firmadan yapılan açıklamayla ilgili sorulan soruya da cevap verdi.
İşletmelerden, Bolu Belediyesi’nin 4 yıldır su parası almadığını söyleyen Başkan Özcan, “Kamuoyunun anlayacağı anlamda Şelale Kafe, Birlik Et Satış Reyonu, Mezbaha var bir de, bu 3 yerinde kiracısı aynı kişi. Bu iki kiradaki yerin birbirine ciddi bir benzerliği var. İkisinin de sayacı bozulmuş. Darbe ile bozulmuş. İkisinde de 3 yıldır Bolu Belediyesi su parası almamış. Bolu’da en fazla su kullanan yerlerden bir tanesi de mezbaha. Mezbahane de yapılan kontrollerde su sayacının bozuk olduğu tespit edilen zabıta tutanakları var. Ne büyük tesadüftür ki iki sayaç bozuk, iki sayaç da darbe ile bozulmuş” ifadelerini kullandı.
“BURANIN 4 YILDA ELEKTRİK PARASI 49 BİN TL”
4 yılda işletmelerinde elektrik parasının 49 bin TL olduğunu ve bunun Bolu Belediyesi tarafından karşılandığını söyleyen Başkan Özcan, “Şelale Park ismi. İsmine aldanmayın burası park değil. Sadece müşteriye açık olan bir kafe. Şimdi burayı kiralamışsınız 2 bin 100 TL’ye. Şu an tahmini 30 bin TL. Sadece bu kafe ile ilgili olarak ödediğimiz elektrik faturası 2 bin 200 TL. Sözleşmeye göre elektriğini kiracının ödemesi gerekiyor ama Bolu Belediyesi ödüyor. Buranın 4 yılda elektrik parası 49 bin TL. Bolu Belediyesi olarak bir yere 3 bin TL’ye kiraya veriyorsunuz, elektriğini siz ödüyorsunuz. Artı bozuk saat muamelesi yapıyorsunuz. Yani siz üzerine veriyorsunuz. Burada yapılan açıkça budur. 2016 yılından bu yana böyle. Elektriğini siz ödüyorsunuz, su parası alamıyorsunuz” şeklinde konuştu.
“BURADA BELEDİYENİN DE BİR KUSURA VAR”
İşletmelerin denetiminde Bolu Belediyesi’nin de kusuru olduğunu ifade eden Başkan Özcan, “Mezbaha konusu da başka bir olay. Saat bozuk. Ay ay baktım ben 70, 90 TL su parası ödemiş, en fazla ise 600 TL su parası ödemiş. Tabi bu olay ortaya çıkınca saat takılmış. Sayaç takılınca 21 günde 3 bin 500 TL’lik su kullanılmış. Yani kaba bir hesap ile bu ay ki rakamlar üzerinden gidersek, yaz aylarında bu artacak 2 ayda 1 suyun ödendiğini düşünürsek buraya tahakkuk etmesi gerek fiyat 225 Bin TL. Ödedikleri düşülünce aradaki fark 224 bin fark çıkıyor. Burada belediyenin de bir kusuru var. Yukarısoku Mahallesi’ndeki garibanın kaçak su kullandığını bulmuşsun mühürlemişsin, Bolu’da en çok su kullanan mezbahanın kaçak su kullandığını bulamamışsın” diye konuştu.
“BUNUN ADI SU HIRSIZLIĞIDIR”
Yapılanların adının su hırsızlığı olduğunu ve hapis cezası bulunduğunu belirten Başkan Özcan, “Bununla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulundum. Bunun adı su hırsızlığıdır. Türk Ceza Kanunu’na göre de 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası var bunun. İkincisi geriye dönük olarak da tüm alacaklarımızı isteyeceğiz. Kim olursa olsun. Tekrar söylüyorum size. Böyle bir şeyi görüp kabul edebilir misiniz? Hala bu arkadaşın hala siyasette aktif rol oynaması beni daha çok üzüyor. Böyle belediye tarafından özel olarak koruyup kollanan kim varsa gelsinler kendilerini ihbar etsinler. Yarın biz bunları tespit edeceğiz. Gerekeni de yapacağız, kiracılar da belediye de düzgün hareket edecek. O paralar halk için kullanılıyor. Sözleşmeye aykırılıkları falan saymıyorum” ifadelerini kullandı.
“NE BİR ZABITA, NE BİR VETERİNER GÖNDEREBİLMİŞİZ”
Son olarak geçmişte bu mezbahaya ne bir veteriner ne de bir zabıta gönderebildiklerini söyleyen Başkan Özcan, “Mezbaha ile ilgili olarak da buraya 3 yıldır ne bir zabıta, ne bir veteriner gönderebilmişiz. Göndermemişiz. Çünkü gitme denilmiş. Belediyenin zabıtası her yeri denetlemiş. Küçük esnafa sık sık gidilmiş. Ben burada zabıta arkadaşları değil, gitme diyenler için söylüyorum. Ne bir veteriner, ne bir zabıta gidebilmiş belediye adına” dedi.

Etiketler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da Var!

Close