GündemSiyaset

“BAYRAMDAN SONRA HEMEN GİRİŞİNİZİ BAŞLATAYIM”

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da bir sendikayı ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Bolu Belediyesi’nde işten çıkarılan işçiler hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, geçtiğimiz hafta İstanbul’da Türk-İş’e bağlı Deriteks Sendikası Genel Merkezi’ni ziyaret etti. CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, eski DİSK Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’nun da eşlik ettiği ziyarette konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Türkiye’de yapay gündemler oluşturulduğunu iddia ederek bunlar arasında Bolu Belediyesi’nde işten çıkarılan işçilerin de olduğunu belirtti.
“KÖTÜ YÖNETİMDEN DOLAYI BATAN BİR ŞİRKET VAR”
Konuyla ilgili olarak Ağbaba, Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş’in, Bolu Belediyesi’ndeki işten çıkarmaları protesto etmek amacıyla düzenlediği “Emek ve Adalet Yürüyüşü”ne de değindi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Geçtiğimiz günlerde CHP Emek Büroları olarak diğer sendikaları ziyaret ettiğimiz gibi Hak-İş’e ziyaret yaptık. Biz CHP olarak sendikalar arasında bir taraf değiliz. Bütün sendikaların örgütlenmesinden yanayız. Hem Bolu Belediyesi hem de sendika ile yaptığımız görüşmede, bir şeyleri anlattık, ifade ettik. Orada maalesef kötü yönetimden dolayı batan bir şirket var. 19 kişi eylem yapıyordu, hafta başında da yürümeye başladılar. Hak-İş Genel Başkan Yardımcısına dedik ki, ‘Böyle bir mağduriyet var. Biz etnik kökeni, siyasi görüşü, oy davranışından dolayı hiçbir işçinin ekmeğinden edilmesini doğru bulmuyoruz. Bizim belediyemiz de yapsa bunu yanlış buluyoruz.’ dedik.” ifadelerini kullandı.
“BAYRAMDAN SONRA HEMEN GİRİŞİNİZİ BAŞLATAYIM”
Açıklamasının devamında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın söz konusu işçilerle daha önce konuştuğunu söyleyen Ağbaba ayrıca, “Bayramdan sonra hemen girişinizi başlatayım. Kalanını da parti parti başlatayım.’ demiş. Bunu onlara söyledik, çok makul karşıladılar. Ama maalesef bir adım atılmadı. Sanki bir talimatla yürüyüş yapılıyormuş gibi bir his var içimizde. İstanbul seçimlerini maniple etmek için bir eylem yapılıyor” dedi.
“GELSİNLER BOLU BELEDİYESİNDE İŞ BAŞI YAPSINLAR”
Ağbaba açıklamasının sonunda ise, AK Parti ve Hak-İş’e çağrıda bulunarak şu ifadelere yer verdi: “Derdiniz bağcıyı dövmek değilse, derdiniz üzüm yemekse Bolu Belediyesinin kapısı açık, derhal o arkadaşlarımızı işe başlatacağız. Eğer amacınız işçilerin hakkını korumaksa Bolu Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan’ın da oluruyla Genel Başkanımızın bilgisi ve talimatıyla bunu buradan ilan etmek istiyorum. Yürüyüş başlamadan önceki sözümüzde duruyoruz. Gelsinler Bolu Belediyesinde iş başı yapsınlar. Bu kadar.”
Ağbaba ayrıca işçilerin yürüyüşüne saygı duyduklarını ve CHP’nin hangi belediye olursa olsun, işten çıkarmalarla ilgili komisyon kuracağını söyledi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir