GündemSiyaset

BALABAN’DAN ÖZCAN’A “ŞOV” ELEŞTİRİSİ

Bolu Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a Kent Meydanı'nda yapılmak istenen Meclis Toplantısı konusu üzerinden yüklendi.

Bolu Belediye Başkanlığı Bolu Belediye Meclisi Temmuz ayı ilk oturumunu Kent Meydanında yapmak istemiş ve daha sonra bu karardan dönerek toplantının daha önce olduğu gibi Belediye Meclis Toplantı Salonunda yapılacağını açıklamıştı. Söz konusu toplantının Kent Meydanında yapılmak istenmesini eleştiren Bolu Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a yaptığı yazılı basın açıklaması ile yüklendi.
Balaban açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu kararı aldığınızda sükûnetle bu durumun nereye gideceğini gözlemlemek ve olup biteni anlamak adına bekledik. Neyse ki bu yanlış karardan döndünüz. Bu kararı alırken niyetiniz elbette şeffaflık, ya da vatandaşın meclis salonunda konuşulanları tartışılanları yakından görmesini sağlamak değildi. Siz bir gösteri yapmak istediniz ama mümkün olmadı. İnsanımız şeffaflık ve şovu ayırabilecek basirete sahiptir. Kötü niyetle iyi murad olunmayacağını sayenizde bir kere daha anlamış olduk. Belediye kanununda, belediye meclis toplantıları ile ilgili düzenleme çok açık ve nettir. Siz zaten bu konuyu çok iyi biliyorsunuz. Meclis düzenli olarak toplantısını gerçekleştirdiği meclis salonunda toplanamadığında bu toplantının yeri değiştirilir. Biz geçmişte meclis toplantılarını BOBES’te yaptık ama o dönemde belediye meclis salonumuz inşaat aşamasındaydı. Bu türlü durumların dışında keyfi olarak meclisin toplanma alanı değiştirilemez.”
“CANLI CANLI YAYINLAYAN VE VATANDAŞIN BİLGİSİNE SUNAN BİZİZ”
“Sayın Özcan madem şeffaflık dersi almak ve vermek istiyorsunuz” diyen Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban açıklamasının devamında, “Biraz geriye dönüp bizim dönemimize bakabilirsiniz. Belediye meclisinde yapılan toplantıları bu günkü sosyal medya gibi olanaklar olmamasına rağmen vatandaşımızın toplantıları canlı olarak izleyebileceği ortamı Bolu’da ilk olarak oluşturan biziz. Bu uygulamanın benzer örnekleri Türkiye’de bizim yönetimimizde birçok belediyede uygulanmıştır. Belediyede meclis toplantılarının dışında, belediye başkanının belediyede görev yapan birim müdürleriyle yaptığı toplantıları da canlı olarak yayınlayan ve vatandaşın bilgisine sunan biziz. Belediyenin yaptığı ihaleleri ve verilen teklifleri ve ihale ortamında yaşananları yine canlı olarak yayınlayan ve vatandaşımızın bilgisine sunan yine bizim yönetim anlayışımızdır. Bu gün sizinle beraber yönetime gelen Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanları bizim başlattığımız geleneği sürdürerek toplantılarını canlı olarak yayınlamaktadır. Keşke sizde onların yaptığı gibi bizi örnek alsaydınız” dedi.
“BİZİM DÖNEMİMİZDE YEREL YÖNETİMLER GÜÇLENDİRİLMİŞTİR”
Balaban açıklamasında “Geçmişte yaşananları ve bu gün yerel yönetimlerin geldiği noktayı size tekrar hatırlatmak isteriz” diyerek Belediye Başkanı Özcan’a, “Sizin siyasi yapınızın AK Parti yönetime gelmeden belediyeleri nasıl yönettiğini iyi biliyoruz. Yılda 4 defa yapılan belediye meclis toplantıları, bizim dönemimizde her ay toplanır ve yapılır hale getirilmiştir. Sizin döneminizde mecliste alınan kararları değil Bolu Halkı, meclis üyeleri bile şeffaf olarak göremiyor neye oy verdiğini bilmiyordu. Yine bizim dönemimizde belediyeler kanunu değişmiş ve yerel yönetimler güçlendirilmiştir” sözleriyle yüklendi.
ÖZDEMİR’E TEBRİK
Balaban açıklamasının son kısmında ise Bolu Belediye Başkan Yardımcısı olarak atanan Rasim Özdemir’i tebrik etti. Balaban, “Bolu basınında uzun yıllardır işini hakkıyla yapmaya çalışan Rasim Özdemir’in bakanlık tarafından alınan onayının ardından belediye başkan yardımcısı ve basın sözcüsü olarak atanmış olmasından dolayı kendisini tebrik ediyoruz. İnşallah umut ediyoruz ki artık bu sayede sağduyulu ve doğru adımlar atarsınız. Çünkü Bolu halkı artık sizden şov değil icraat ve sonuç beklemektedir” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir