Gündem

5 BİN TL’LİK BİLGİSAYARI BİN TL’YE ALMAYA KALKINCA…

Akıllı telefon uygulaması üzerinden satılık dizüstü bilgisayar ilanı ile Ünal İ.’yi dolandıran Ö.T.'ye mahkeme hem hapis hem de para cezası verdi.


Geçtiğimiz aylarda Ünal İ. isimli vatandaş mobil bir uygulama üzerinden ederi 5 bin TL olan dizüstü bilgisayarın bin TL’ye satıldığını gördü. Satın almak için ilanı veren Ö.T.’ye ulaşan Ünal İ. bin TL’yi Ö.T.’ye yolladı. Parayı göndermesinin ardından kendisine bilgisayar yollanmayan Ünal İ. savcılığa giderek şikayetçi oldu. Şikayetin ardından Ö.T. hakkında “Bilişim Sistemleri, Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık” suçundan dava açıldı.
ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKTİ
Davanın Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasına davacı Ünal İ. katılırken tutuksuz yargılanan Ö.T. ise SEGBİS aracılığıyla katıldı. Davacı Ünal İ. uğradığı zararın sanık Ö.T. tarafından karşılandığını ve şikayetini geri çektiğini söyledi. Mahkemenin mütalaa istediği savcılık makamı ise sanık Ö.T.’nin zararı karşılamış olsa dahi suçu işlediğini belirterek cezalandırılmasını talep etti.
“SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM”
Savcılık makamının talebinin ardından mahkeme heyeti Ö.T.’ye savunması için söz hakkı verdi. Ö.T. savunmasında hafta sonu olduğu için bilgisayarı yollayamadığını ve bu yüzden kendisinin suçlu olmadığını ifade ederek, “Daha sonra da zaten cezaevine girdim. Ben zaten müştekinin zararını karşıladım. Benim böyle bir niyetim yoktu. Hafta sonuna denk geldi. Ben ne yapabilirim, ben nasıl suçlu olabilirim? Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.
HEM HAPİS HEM PARA CEZASI
Mahkeme heyeti sanık Ö.T.’nin son savunmasının ardından kararını açıkladı. Ö.T.’nin suçu işlediğine kanaat getiren mahkeme heyeti sanığın, 1yıl 8 ay hapis ve 500 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Etiketler

Bir Yorum

  1. ÖZKAN TOSUN isimli dolandırıcı hakkında birçok dava dosyası vardır. Mağdurların emniyet ya da cumhuriyet savcılığına şikayet etmesi önemlidir! Şikayette herhangi bir masraf ya da ücret bulunmamaktadır. Ayrıca dolandırıcılıkta zamanaşımı yoktur.